Práve dnešný spôsob života je ako stvorený pre prepuknutie choroby s názvom tetánia. Ide o chorobu, ktorá postihuje mladých ľudí vo veku 20 až 30 rokov. Bez rozdielu pohlavia, rasy a národnosti – túto chorobu môže dostať ktokoľvek, a možno aj vy.

deprese

Tetánia a minerály.

Neobávajte sa, tetánia nemá nič spoločné s tetanom. Tetánia má pôvod v koncentrácii minerálov v medzibunkovej tekutine.  Charakteristická je pre ňu zvýšená dráždivosť centrálneho a periférneho nervu.

Príčinou vzniku tejto choroby je nedostatok vápnika, alebo horčíka. Podľa toho delíme tetániu na

–         Hypokalcémia – nedostatok vápnika (calcium)

–         Hypomagneziémia – nedostatok horčíka (magnezium)

Tetánie nie je choroba, ktorá ohrozuje váš život, ale tak isto ako pri iných ochoreniach https://www.juve.sk/nezanedbajte-diagnostiku/ ani tu sa neoplatí zanedbať diagnostiku. Toto ochorenie vám môže život značne znepríjemniť.

léky

Symptómy tetánie.

Tetanický záchvat – začiatok tohto záchvatu sa prejaví náhlym pocitom nevoľnosti, tŕpnutím a brnením v končatinách a následne môže prejsť do akútneho záchvatu. Pri tom má pacient pocit dusenia (stiahnuté hrdlo, problém s prehĺtaním)) kŕčovité zovretie prstov na rukách a nohách, kŕčové napätie svalov a kŕče menších svalov v okolí úst. Zriedka môže dôjsť k strate vedomia.

Nepriame príznaky.

Nie vždy sa tetánia prejaví záchvatom. To, že máte nedostatok vápnika, či horčíka sa môže prejaviť aj inými spôsobmi.

–         Tlak na hrudi

–         Častá únava, nedostatok energie

–         Mravčenie a tŕpnutie končatín

–         Kŕče v žalúdku

–         Problém s prehĺtaním – pocit hrče v krku

lékař

 Stanovenie diagnózy.

Určiť presnú diagnózu je jednoduché. Ako prvé lekár vylúči ochorenie orgánov. Následne podstúpite EMG vyšetrenie, kde sa potvrdí vyššia nervovo-svalová dráždivosť. Posledným vyšetrením je rozbor krvi kde sa zistí hladina vápniku a horčíku.

Liečbu tetánie zvládnete aj doma. Zmena životosprávy, odpočinok a užívanie tabletiek a potravinových doplnkov, ktoré vám predpíše lekár sú to najlepšie čo pre zbavenie sa tejto choroby môžete urobiť.

Ohodnoťte příspěvek