Dobrý deň. Ďakujem za Váš e-mail, ale od 1.1.2018 do 31.12.2018 som mimo kancelárie. Prosím, obráťte sa na niektorého z mojich kolegov. Prajem úspešný rok.”

jazykový kurz
 
Stretli ste sa už s podobnou automatickou odpoveďou? Ide o fenomén SABBATICAL, ktorý síce slovenský slovník nepozná, ale mileniáli, ktorých pracovné návyky sú iné ako tie predchádzajúcej generácie, o ňom už istotne počuli. V skratke je to pracovné voľno trvajúce niekoľko mesiacov. Je určené na regeneráciu, oddych a vzdelávanie. Takýto pracovný a životný reštart vás môže pozitívne “nakopnúť” do ďalšieho kreatívneho obdobia. Aj keď sa môže zdať, že pôjde o poflakovanie sa a dlhotrvajúcu nudu, opak je pravdou. Takéto voľno si treba tiež naplánovať. Skvelou možnosťou, ako tento čas využiť naplno sú napríklad jazykové pobyty pre dospelých. Spoznáte nových ľudí, naučíte sa jazyk a odddýchnete si od práce.
 
 
Alternatívou môžu byť jazykové kurzy v mieste bydliska. A keď ich skombinujete s každodennými prechádzkami, či inou fyzickou aktivitou, netreba ísť ani do Indie na jógový pobyt 🙂
 
Sloboda – najsilnejšia motivácia
 
Mladí ľudia dnes túžia viac po osobnej slobode ako finančnom ohodnotení. Nie je teda ničím výnimočný ani odchod na samotu spojený so starostlivosťou o domáce zvieratá, pestovaním vlastných plodín alebo venovaniu sa tradičným ručným prácam.
 
Výhodou pre zamestnanca je, že jeho pracovné miesto na neho bude čakať aj po návrate. Zamestnávateľ na oplátku získa sviežeho zamestnanca s novými nápadmi, ktorému nehrozí pracovné “vyhorenie”. Nie každý zamestnávateľ je ale ochotný svojich zamestnancov pustiť. Prinášame preto niekoľko rád ako sa pripraviť nielen na sabbatical ale aj rozhovor so šéfom, ktorý tomu predchádza.
 
8 rád ako využiť pracovné voľno
 

  1. Preskúmajte možnosti:

 
Najobľúbenejšie sú spomínané pobyty spojené s cvičením jógy, ajurvédske či jazykové pobyty. Na učenie sa nových vecí nie je nikdy neskoro.
 
Ak chcete robiť niečo prospešné nielen pre seba ale aj pre spoločnosť, pre ohrozené menšiny, chudobných alebo chorých, po celom svete je veľa príležitostí pre dobrovoľníctvo.
 
 
2) Odpovedzte si, aká je vaša motivácia:
 
Ste z práce naozaj vyšťavení a voľno vás vylieči? Máte osobné či vzťahové problémy? Je naozaj vhodné sa v tomto momente zbaliť a nechať kolegov v štichu?
Odpovedzte si úprimne, prečo vôbec po pracovnom voľne túžite. Bude vám niekoľko mesiacov stačiť, alebo bude lepšie zmeniť kariéru?
 
 
3) Vyhľadajte radu:
 
Hľadajte odpovede nielen na internete ale skúste pohľadať medzi svojimi známymi niekoho, kto si tým prešiel. Spýtajte sa ho na všetky plusy i mínusy.
 

  

lekce
 
4) Premýšľajte dopredu:
 
Bude vám zamestnávateľ držať miesto? Ste si istý, že sa budete chcieť vrátiť? Budete si mať kde po návrate zložiť kufre? Aj takéto praktické otázky sú na mieste.
 
5)Oboznámte sa s firemnými pravidlami:
 
Zistite si na personálnom oddelení, či je vôbec dlhodobé voľno zakotvené v kolektívnych zmluvách. Ak nie, bude treba rokovať možno s viacerými ľuďmi nad vami.
 
6) Pripravte si silný argument:
 
Dnes, keď majú zamestnávatelia problém obsadzovať pracovné miesta, by bola vaša dlhodobá neprítomnosť určite nepríjemná. Musíte mať preto pripravené argumenty, ktorými šéfa presvedčíte. Ak napríklad spolupracujete s Talianmi a chcete váš sabbatical využiť na jazykový pobyt vo Florencii, môžete u neho uspieť. Rátajte aj so zaškolovaním vášho náhradníka.
 
7) Pripravte sa aj na NIE:
 
V hlave sa na odchod pripravujete týždne či mesiace, ale šéfa postavíte pred hotovú vec zo dňa na deň. Nie každému zamestnávateľovi sa takáto forma reštartu bude páčiť. Majte pripravenú alternatívu. Môžete ísť na kratšie obdobie alebo jednoducho podať výpoveď a po návrate hľadať niečo iné. Ale aj to treba mať premyslené.

rozpočet
 
8) Stanovte si rozpočet:
 
Máte hypotéku, deti či rozbehnutý biznis a sabbatical jednoducho potrebujete. Z čoho budete platiť záväzky je síce najmenej romantická ale jedna z najdôležitejších otázok, na ktorú si budete musieť odpovedať. A nie len sám, ale aj s hypotekárnym poradcom, životným či obchodným partnerom.
 
Buďte precízny na začiatku, aby ste si to zaslúžené voľno mohli poriadne užiť.