Matrac je investícia na dlhé roky. Ak teda uvažujete dopredu, určite viete, že by ste mali siahnuť po kvalitnom kúsku. Nech je však matrac akokoľvek drahý a kvalitný, bez istej starostlivosti, sa už po krátkom čase nadmerne opotrebuje. Preto by ste pri upratovaní nemali zabúdať ani na tento doplnok vašej domácnosti.

Posteľ s dreveným rámom a nočným stolíkom
 
Voda je zakázaná
 
Matrac nemôžeme vložiť do práčky. Preto môže byť veľký problém, ak ho chceme raz z a čas poriadne vyčisti. Mnohí ľudia siahnu po vedre s vodou, čistiacom prostriedku a kefe. Takýmto prístupom, ale môžete matrac naozaj veľmi poškodiť. Vlhkosť, ktorá sa dostane do jeho vnútra, sa z neho len tak ľahko nedostane. Na povrchu síce preschne, no v jeho útrobách vytvoríte ideálne podmienky pre plesne a baktérie. S trochou vody môžete čistiť jedine matrace s pružinami. Tie totiž dokážu preschnúť raz dva.
Pri tých z peny, či kokosového vlákna používajte iba vysávač, poprípade sódu bikarbónu, ktorá pohlcuje pachy, dezinfikuje a navyše pohlcuje nadbytočnú vlhkosť. Najlepšie urobíte, ak svoj matrac minimálne raz za mesiac vyložíte na celý deň vonku. Samozrejme musí byť dostatočne chránený pred prípadným dažďom a vlhkosťou.
 
Život si značne uľahčíte, ak si zaobstaráte matrac so zvliekateľným poťahom. Ten totiž môžete bez problémov vyprať, čo naozaj zjednoduší celkovú starostlivosť o vašu posteľ.

Žena ktorá prezlieka posteľ
 
Pozor na roztoče
 
Veľmi častým problémom, pre ktorý je nutné matrac vymieňať, sú roztoče. Tieto malé potvorky milujú tmu a vlhkosť, čo im vaša posteľ dokonale ponúka. Alergia na roztoče patrí k tým najrozšírenejším a zároveň dosť nepríjemným ochoreniam. Spôsobuje problémy s dýchaním, pokožkou a nie raz i vážnejšie ťažkosti. Ak sa chcete takýmto nepríjemnostiam vyhnúť, snažte sa čo najčastejšie svoju posteľ poriadne prevetrať,  a to aj spolu s matracom. Dostatočná hygiena je jediným spôsobom, ako roztočom nedať šancu.